Jmenuji se Zdeněk Marek a jsem předsedou neziskového spolku (dále klubu) se zaměřením na záhady a tajemno.

Rád bych přiblížil náš klub. Schází se v něm jak lidé, kteří si chtějí o záhadách popovídat, tak i badatelé s cílem poodhalovat závoj tajemství. Náš klub na královehradecku působí už od roku 1994 kdy se u Rtyně objevil u Jaroměře první agrosymbol ve vojtěšce. Klub byl založen pěti členy včetně mého otce Zdeňka Marka st. a když jsem převzal předsednictví v klubu po svém otci, nyní představuji druhou generaci záhadologie v našem klubu.

Šetření případů pozorování UFO a paranormálních jevů je i nyní hlavní aktivitou klubu. V databázi máme více než 200 případů pozorování UFO či paranormálních jevů z našeho kraje. Lidé nás kontaktují svěřují se se svými zážitky převážně z oblasti paranormálních jevů a rádi s nimi mluvíme o svých zkušenostech. Pokud je projev nepříjemný a nevědí si rady, snažíme se dotyčným lidem pomoci. K řešení záhad jsme se postupem času naučili a stále se učíme využívat vědeckých poznatků i citlivostních dovedností. K objasňování záhad používáme běžnou i speciální techniku.

Dále máme prozkoumáno více jak 200 kruhů v obilí. Do roku 2000 jsme v hojné míře jezdili po kruzích v obilí každý rok jich bylo desítky v Lokalitách Václavice, Opočno, Solnice, Radeč u Úpice a mnoho dalších. Navštěvovali jsme i západní čechy lokality Sušice a okolí. Dnes, jak víme, se v česku agrosymboly prakticky netvoří.

Specialitou klubu je i zkoumání tíhových anomálií někdy nazývané vortexy, jaký je např. V Kačerově u Rychnova n. K nebo u Trubína na křivoklátsku.

Náš přístup k záhadám se dá charakterizovat slovy jako porozumění, diskrétnost a zájem zkoumat příčiny záhad. Klub také spolupracuje i s jinými badateli či uskupeními lidí v naší republice s obdobnými zájmy.

Naší aktivitou pro veřejnost je Podorlické setkání. Lidé zde mají příležitost si popovídat jak s dalšími zájemci o záhady, tak i s konkrétními badateli.

Naše skupina je důkazem, že zkoumat a bádat nemusí jen lidé s titulem, ale že zajímat se o záhady a prohlubovat svoje znalosti a zdokonalovat své analytické schopnosti může prakticky každý. V naší české kotlině přežívá představa, že mluvit o záhadách na veřejnosti je prvkem spíše podivnosti. Ovšem když mluvíme s lidmi o jejich vztazích k tajemnu, více jak polovina lidí se o záhady zajímá a důvěrně by si o záhadách ráda povídala. Někdo chodí na ryby, někdo staví modely letadel, my chodíme na záhadná místa v okolí a studujeme možné příčiny jevů.